Down Sendromlu Bebeklerde Pediatrik Masajın Faydaları (Tina Allen, LMT, CPMMT, CPMT, CIMT, 2015)

Güncelleme tarihi: 24 Nis 2020

Vücudumuz hücrelerden oluşur, bu hücrelerin içinde gen adı verilen genetik materyalimiz vardır. Genler, kromozom adı verilen çubuk tipi bir yapı üzerinde düzenlenir ve kalıtsal özelliklerimizin tamamını taşır. Normalde, her çekirdek 23 çift kromozom taşır ve yarısı her bir ebeveynden miras alınır. Bir çocuğun Kromozom 21'in tam veya kısmi ekstra bir kopyasına sahip olması durumunda, birey Down Sendromu olarak bilinen konjenital bir bozukluğa sahip olacaktır. Down Sendromunun en yaygın şekli genellikle "trizomi 21" olarak adlandırılır, çünkü bu duruma sahip bireylerin 21. kromozomunun üç kopyası vardır.


Ulusal Down Sendromu Derneği'ne göre, "ABD'deki her 691 bebekten biri Down Sendromu ile doğar ve bu onu en yaygın genetik doğum koşulu haline getirir." İstatistikler, şu anda Birleşik Devletler'de Down Sendromu ile yaşayan 400.000'den fazla Amerikalı olduğu göz önüne alındığında şaşırtıcıdır. Down Sendromu ile ilişkili yaygın semptomlar arasında bilişsel yetenek bozukluğu, düşük kas tonusu (bknz. çevirmen notu1) (hipotoni) (bknz. çevirmen notu 2), konjenital kalp hastalığı ve diğer kardiyak ihtiyaçlar, nöbet bozuklukları, kabızlık, omurilik sıkışması, atlantoaksiyel instabilite (Boyun omurundaki atlas (C1) ve axis (C2)arasındaki aşırı hareketle karakterize olur) ve kısa boy ve geniş bir yüz profili dahil fiziksel görünüm özellikleri bulunur. Pediatrik masaj terapisini güvenli ve etkili bir şekilde uygulamayı düşündüğümüz zaman hepsi dikkate alınmalıdır.


Down Sendromlu insanlar, özellikle çocuklar gibi belirli tıbbi durumlar için artmış bir riske sahiptir ve çeşitli tedavi yöntemlerinin kullanılması teşvik edilir. Masaj, Down Sendromlu çocuklar için masajın faydalarını gösteren hakemli ve bilimsel çalışmalarla popülerlik kazanan bir ek terapidir ve ebeveynlerin ilk elden gördükleri faydaları rapor eder.


Araştırma

Beş aylık bir çalışmada araştırmacılar, Down Sendromlu çocuklara terapistlerin yanı sıra ebeveynler tarafından masaj yapılan gruplarda "motor becerilerde önemli, kalıcı iyileşme" bulunduğunu tespit etmiştir. Ek olarak "beklenmedik bir sonuç" Down sendromundan etkilenen çocuklar için dil becerisinde beklenmedik bir sıçrama (artış) olmuştur. Bu çalışma, istisnai durumdaki çocuklar için düşük gelirli çözümlere dayanmaktadır ve ebeveynlerin kendi çocuklarına masaj yapma konusunda eğitiminin etkisini ölçmek istemiştir. Çözüm, çocuklarının sağlık sorunlarına yardımcı olmak için masajı uygun bir seçenek olarak kullanan ebeveynlerle konuşmaktadır.


Başka bir çalışma da benzer heyecan verici sonuçlar ortaya çıkarmıştır. İki aylık çalışma için Down Sendromu (fizik tedavi, mesleki terapi veya konuşma terapisi) alan 21 küçük çocuk (ortalama yaş, iki yıl) seçildi. Çalışmada biri yarım saat okuma aktivitesi, diğeri yarım saat masaj terapisi alan iki grup kullanıldı. Çalışmanın ilk ve son gününde çocuklar gelişim ve kas tonusu açısından değerlendirildi. Masaj grubundaki çocuklar, iki aylık çalışmanın sonunda okuma grubundaki çocuklara kıyasla "ince ve kaba motor fonksiyonlarında daha büyük kazanımlar ve daha az şiddetli ekstremite hipotonikliği " ortaya koydu.


Her çocuk, dokunmatik terapinin etkilerini en iyi bakımı için özelleştirilmiş benzersiz bir tarzda almayı hak eder. Farklı nazik tekniklerden, çeşitli seans sürelerinden ve nazik uygulamadan yararlanabilirler. Kanıtlar, çocuk masajının kas tonusunu iyileştirebileceğini, motor görevlerdeki performansı artırabileceğini ve motiliteyi (bknz. çevirmen notu 3)artırarak kabızlıktan çok fazla rahatlama sağlayabileceğini göstermektedir.


Çocuk Masajı Konuları

Herhangi bir oturuma başlamadan önce, sertifikalı bir pediatrik masaj terapisti veya ebeveynlerle paylaşılan teknikler tarafından sağlanan bir terapötik olup olmadığı konusunda ayrıntılı bir sağlık geçmişi ve alım formu gereklidir. En iyi bakımı uygulamak için tam sağlık profilinin gözden geçirilmesi ve bir tedavi planının geliştirilmesi gerekmektedir.


Önceden var olan kardiyak durumlar, etkilenen kaslar ve eklemlere bağlı hipotoniklik ve atlantoaksiyel (bknz. çevirmen notu 4) instabilite ile ilgili olarak özel dikkat gösterilmelidir. Bazı durumlarda, terapist düşük kas tonusunu ele almak isteyebileceği kadar, kullanılan tekniklerin kardiyak konularla ilgili dikkat gösterecek şekilde uyarlanması gerekebilir. Atlantoaksiyel instabilite olduğunda, boyuna çekiş uygulanmamalıdır ve dikkatli bir şekilde yerleştirilmesi zorunludur. Daha yüksek duyusal eşik nedeniyle rahatsızlık ve / veya ağrıya gecikmiş bir yanıt olabileceğinden sözsüz ipuçlarını her zaman yakından izleyin. Kabızlığı gidermek için gastrointestinal fonksiyonu iyileştirmek ve motiliteyi arttırmak için karın masajı uygulanabilir. Tüm masaj vuruşlarının ve tekniklerinin bağırsak yolunun yönünü izlemesi ve yemekten en az otuz dakika sonra sağlanması önemlidir. Çocuk rahat ve konforlu bir konumda olmalı ve masaj için hoş karşılanmalıdır.


Gittikçe daha fazla çocuğa Down Sendromu teşhisi konulduğunda, çocuk masajı terapisi uygulamak isteyen masaj terapistlerinin, çocuğun tedavi ekibinin profesyonel ve aktif bir parçası olmak için güvenli ve etkili yaklaşımlar konusunda eğitim almaları önemlidir.Çevirmen notu:

1)Kas tonusu: Kasların normalde kendilerine özgü bir yarı gergin durumu vardır. Kaslara sürekli gelen sinir uyarıları, onları canlı ve her an harekete hazır fakat gergin olmayan bir durumda tutar. Buna kas tonusu denir.

2)Hipotoni anormal derecede düşük kas tonusu (kasın harekete karşı gösterdiği direnç) durumudur ve sıklıkla kas güçsüzlüğünü de içerir. Hipotoni kendi başına tıbbi bir bozukluk değildir ancak beyin tarafından kontrol edilen motor sinir sistemini ya da kas gücünü etkileyen birçok hastalığın ya da bozukluğun belirtisidir.

3)Motilite: Motor beceri, belirli bir işi gerçekleştirmek için uyumlu motor hareketi sağlayan davranışları öğrenme sıklığıdır.

4)Atlantoaksiyal eklemde doğuştan bulunan uyum bozukluğu ve kısmen omuriliğin basınç altında kalması.

57 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör