Bebek SPA nedir? Bebek SPA ne işe yarar?

Güncelleme tarihi: 14 Eyl 2020

Corona (COVID19) virüs sonrası normalleşmenin yaz aylarına denk geldiği şu günlerde ebeveynlerin bebekleri için hem ev dışındaki yerlerde daha fazla zaman geçirme hem de suyla olan ilişkilerini arttırma yönündeki hevesi de önemli ölçüde artmaktadır. Bebekler için ev dışında güvenli ve rahat zaman geçirilebilecek yerler içerisinde Bebek SPA'larının önemi ön plana çıkmaktadır. Peki Bebek SPA nedir? ne işe yarar? yararları ve dikkat etmemiz gereken konular nelerdir?


Bebek SPA'ları genellikle 0-36 aya kadar olan bebeklerimize yönelik 2 tip ana hizmetin verildiği merkezlerdir. Bu hizmetlerin başında hidroterapi masajı yer alır. Hidroterapi masajı #sudadans olarak da bilinen ve aslında bebeğimizin motor faaliyetlerini arttırmaya yönelik bir su etkinliğidir. Bebeklerimiz bu etkinlik için özel olarak tasarlanmış bebek jakuzilerinde, yüzen boyunluk veya yelek yüzdürücü yardımıyla serbest biçimde hareket ederler. Bu seans esnasında bebeklerimizin görsel ve işitsel yönden de uyarılmasını amaçlayan parlak renkler ve melodili müzikler çalınabilir. Ancak önemli olan jakuzinin motorlarının oluşturduğu kabarcıklar ve su sesinin bebeklerimizin anne karnında duydukları sese yakın bir etki vererek bebeklerimizi sakinleştirmesidir. Bu nedenle jakuzilerin kabarcık fonksiyonları bebek jakuziye alınıp alışma devresinden (ilk 5 dakika) sonra açılır. Bebeğimiz jakuzinin kabarcık etkisiyle ve suyun kaldırma kuvveti ile 3 boyutlu her hareketi su içerisinde yapmaya başlar. Bacaklarını ve kollarını mümkün olduğunca hareket ettirir, bu süreçte vücudu da ısınmaya başlar. Zamanla suyun ısısı da 1-2 derece düşeceğinden bebeğimiz için ferahlama hissi yaratacaktır.

Peki bebek jakuzilerinde nelere dikkat etmek gerekir?

Bebek jakuzilerinin temizliği önemlidir. Bebek SPA'larında bebek merkeze gelmeden önce doldurulmaya başlanan jakuziler bebek çıktıktan sonra boşaltılır. Yani jakuzideki su sadece bebeğinize özel hazırlanır. Bu nedenle jakuzilerde devir daim eden (sürekli dolaşan) bir su olmadığından ozonla temizlik, tuzla temizlik veya filtre edilmiş su kullanılması bir gereklilik değildir. Su evinizde de bebek banyosu esnasında kullandığınız şebeke suyudur ve normal şartlarda da şebeke suyu kullanımı bebeğinizin bağışıklığını arttırmak açısından da önemlidir. Jakuziler kimyasal olmayan temizlik malzemeleri ile boşaltım sonrası temizlenmelidir (beyaz sirke ve karbonat türevleri) kullanılan yüzdürücüler ise bitkisel içerikli biberon ve emzik temizleyiciler ile temizlenmektedir. Biz merkezimiz #vannababyspa da UniBABY biberon ve emzik temizleyiciyi tercih ediyoruz.

Jakuzilerin su sıcaklığı 35 - 37 santigrat derece olarak ayarlanmaktadır.

Ancak yaz aylarında biraz da serinleme hissi vermek için sıcaklığımız 35-36 arasında tutulur. Oda sıcaklığı ise yüzdürme sonrası 24-28 derece arasında olup kademeli indirilebilir.

Hidroterapi seansı yaklaşık 20 dakika sürer. Sonrasında bebek, masaj sertifikalı eğitmen gözetiminde yapılacak olan masajına hazırlanır. Bebek masajı #bebekspa larının ikinci temel hizmetidir. Kurutulan ve vücut ısısı normalleşen bebek masaj alanına alınır. Bebek masajında en önemli konu az evvel anne karnı sesini tecrübe eden bebeğimizin, ebeveyni ile olan bağını arttırmaktır. Bu nedenle masaj eğitmen gözetiminde mutlaka ebeveynler (özellikle anne veya baba) tarafından uygulanmalıdır. Masaj esnasında yağlar kullanılır. Masaj yağları ikiye ayrılır. soğuk sıkım bitkisel yağlar, mineral-sentetik yağlar ve temel yağlar. Yağlarla ilgili detaylı bilgiye masajda kullanılan yağlar nelerdir? yazımızda bulabilirsiniz. Biz #vannababyspa da üzüm çekirdeği ve tatlı badem yağlarını tercih ediyoruz. Tüm dünyada yağlarla ilgili çalışmalar yapan ve önde gelen aromaterapi uzmanlarından Robert Tisserand'ın soğuk sıkım yağlarından Tisserand %100 doğal tatlı badem yağı kullandığımız yağların başında gelmektedir.Bebeğimiz hidroterapi seansı (#sudadans ) ve sonrasındaki #bebekmasajı sonrasında gününü kolik (#kolikbebek ) sancıları ve uyku problemleri en aza inmiş, yeterince yorulmuş ve tatlı bir uykuya hazır halde evine dönecektir. Eve dönüş yolunda su terapisinden çıkmış olan bebeklerimizin sert hava şartlarına (özellikle rüzgar) maruz kalmamaları için bebek arabalarının rüzgarlıkları kapatılmalı ve giyimlerine özen gösterilidir.


Sizi İstanbul Kartal İstmarina S2 Kulede bulunan VANNA BABY SPA merkezimizde görmekten mutluluk duyarız...

95 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör