Kendinize Aromaterapi Yağı, Bebeğinize Masaj Yağı Seçimi

Bitkisel yağlar tam bir şifa kaynağı!


Bitkisel yağlar günümüzde unutulmaya yüz tutsalar da kullanımları yaklaşık 10.000 yıl öncesine dayanıyor.


Araştırmalar insanoğlunun beslenme, kozmetik ve tıbbi amaçlarla bitkisel yağları binlerce yıldır ürettiklerini ve kullandıklarını gösteriyor. Günümüzde de deodorant, diş macunu, banyo tuzu, temizlik ürünleri, deterjan da dahil çok fazla alanda bitkisel yağlardan faydalanıldığını görüyoruz. Tabii ancak kaliteli ekolojik ürünlerde bu yağların varlığına rastlayabildiğimizi de not edelim.


Başta masaj severler olmak üzere mutlaka çoğumuz, aromaterapiyi duymuştur. Ancak, ilgi alanı bir şekilde bu konu ile kesişmeyen veya daha önce bu yöntemle şifa aramayanlar muhtemelen aromaterapinin tıbben hafif şikayetleri tedavi edebilen tamamlayıcı doğal tıp yöntemi olduğunu bilmezler. Dolayısıyla bir çoğumuz adından ötürü aromaterapiyi sadece koku terapisi gibi düşünebilir. Ancak başta ruh halimizi iyileştirmek olmak üzere aromaterapinin ruha ve bedene faydaları saymakla bitmiyor. Her bitkisel yağın farklı özellikleri olmak ve aşağıdakilerle sınırlı kalmamak üzere, aromaterapinin akla ilk gelen faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:


Stresi azaltması

Duygusal ruh halini yükseltmesi

Hafıza ve odaklanmaya iyi gelmesi

Uyku kalitesini iyileştirmesi

Hormonları dengelemesi

Bağışıklığı kuvvetlendirmesi

İltihap önleyici olması

Ağız sağlığına iyi gelmesi

Yaşlanma karşıtı özelliği

Baş ağrısı ve migrene iyi gelmesi

Mükemmel hijyen sağlayıcılığı

Cilt ve Beyin fonksiyonlarına iyi gelmesi

Yaraları iyileştirmesi

Ağrıyı azaltması


Peki bu kadar çok faydası olan aromaterapiyi hayatımıza nasıl alabiliriz? Bunun en basit ve ekonomik yolu bir buhurdanlık edinmek veya en azından sıcak suya sevdiğiniz, sizi mutlu hissettiren uçucu yağdan 3-5 damla damlatarak odaya yayılacak kokunun tadını çıkarmak. Zevkinize göre birkaç yağdan güzel bir koku ziyafeti de oluşturabilirsiniz. Yeni yağlar denedikçe zamanla size neyin daha iyi geldiğini keşfedeceksiniz. Başlangıç için lavanta, okaliptüs, narenciye yağlarını önerebilirim. Her evde olmazsa olmaz diyebileceğim yağları ve kullanım alanlarını bir sonraki yazıma saklıyorum.


Bitkisel yağlardan cilt yolu ile de faydalanabiliriz. Bu yöntemde, etken maddeler masaj ile direk kan dolaşımı yoluyla vücuda ve organlara yayılır, hormon ve bağışıklık sistemimizi uyarır. Ancak bu yağlar ufak tefek şişelerde masumane gözükseler de çok etkili olduklarının ve dikkatli kullanılması gerektiğinin altını özellikle çizmek isterim. Örneğin 4 ton gülden sadece 1 kg gül yağı elde edebiliyorsunuz. Dolayısıyla bir damlanın dahi ne kadar güçlü etkisinin olacağını hayal edebilirsiniz. Bu nedenle uçucu yağları direkt olarak cilde uygulamaktan kaçınmalı, bilinçli şekilde sabit yağların içerisinde seyrelterek kullanmalıyız veya güvendiğimiz hazır masaj yağlarını ve cilt serumlarını tercih etmeliyiz. Bir diğer önemli kural da çok ciddi sağlık riskleri ile karşı karşıya kalmamak adına uçucu yağları uzmanına danışmadan ağız yoluyla almamaktır.


Bitkisel yağlarla tam olarak şifalanabilmek için kullandığımız yağın kalitesine de çok dikkat etmemiz gerekiyor, bu yüzden ya üreticiyi iyi bilmek gerekiyor ya da kalitesinden emin olabileceğimiz markaları kullanmak öneriliyor. Vannababyspa bebek masajında dünyanın bir numaralı markalarından birini kullanıyor.


Vannababyspa’da yaygın olarak kullanılan badem ve üzüm çekirdeği yağlarının faydalarına gelirsek:


Badem yağı, aromaterapide sevilen ve tercih edilen bir yağ olmakla birlikte hassas ciltler de dahil her yaştan cilt için uygundur. Güçlü bir Vitamin E aktivitesine sahip badem yağı hızla derinin alt katmanlarına nüfus eder ve iyi bir cilt koruyucusudur. Hem cilt bakımı hem de hem de kozmetikte oldukça yaygın şekilde kullanılan badem yağının düzenli kullanımı cilt kuruluğu, kepeklenmesi ve kaşıntıları azaltıcı etkisi vardır.


Üzüm çekirdeği yağı mükemmel bir cilt bakım ve masaj yağıdır. Ciltte iyi emilir, bağışıklık sistemini dengeler. Aynı zamanda bağ dokusunu sıkılaştırıcı ve hücre yenileyici etkisi vardır.


Sonuç olarak, sayısız faydaya sahip bitkisel yağların tam bir şifa kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Uçucu ve sabit yağların kullanımında kaliteli ürünler seçmeli ve kullanımlarına özen göstermeliyiz. Hele hele bebeklerimizin hassas teni için Vannababyspa gibi bilinçli ve uzman kurumları tercih etmeliyiz.


Özen Çaylı, Aromaterapist

instagram: fond_of_aromatheraphy


47 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör