Bebek banyosunun ve hidroterapinin faydaları

Güncelleme tarihi: 15 Mar 2021

Bu yazımızda bebeklerimizi yıkamanın, onları temizlemenin ötesindeki faydalarına değiniyoruz. Bebek banyosunun temel amacı birçok ebeveyn için bebeğinin temizliği olarak bilinmektedir. Ancak birazdan değineceğimiz şekilde yapılan bebek banyosunun temizlik dışında bebeklerimizin gelişiminde çok önemli rol oynayabileceğini biliyor muydunuz?


Bu yazımda temizlik amacının ötesinde, bebek banyolarımızda uygulayabileceğimiz bazı ekstra yöntemler ile bunun bebeğimize faydalarına değineceğim.


Bebek banyosunu anlatacağım bu bölüm daha çok bebek hidroterapi masajı olarak açıklanabilir. Peki suda yapılan bu masaj bebeğiniz için neden gereklidir ve ne gibi faydaları vardır?

Öncelikle bebeğinize banyo yapmak için uygun zaman göbek bağı düştükten 1 gün sonra banyo yaptırılabilir. Sizin için gerekli olan tek şey hazırlamış olduğunuz havlularınız ve bir bebek küvetidir. Bu hidroterapi sırasında bebeğinizin kolları ve bacaklarını daha rahat hareket ettirmesine olanak sağlayacaktır. Banyo yaparken, bebeğinizin kafası hiçbir zaman suyun içerisine girmemelidir. Bunu sağlamak için bir elinizde bebeğinizin kafasının arkasından destek vererek onu dışarıda tutmalısınız ya da bebek boyun simidi kullanarak bebeğinizin kafasını suyun üzerinde tutabilirsiniz. Bebeğinizin göğsü ise tamamen su altında kalmalıdır. Bunun nedeni akciğerlerin suyun altında daha iyi çalışmasıdır. Bu şekilde nefes alıp vermede akciğerin normalde olduğundan daha iyi çalışmakta ve bebeğinizin soluk alıp vermede biriktirdiği birikintiler (toz, partikül, vs.) daha fazla dışarı atılmaktadır. Bu esnada bebeğinizin elleri ve ayakları serbestçe hareket edebilmelidir.

Bebeğinizin yaptığı aşırı hareketler için endişe etmeyin, tersine bu hareketler onların fonksiyonel gelişimini büyük katkı sağlamaktadır. Bu durumda bebeğinizin izin verdiği ölçüde bu durumda bebeğinizi 15 dakika süreyle suda tutabilirsiniz. Hidroterapi için en uygun zaman akşam bebeğinizin uyuma saati öncesindedir. Bebeğinizin kolik sancıları var ise hidroterapi sonrasında bebeğinize altın 6 masajı uygulayabilirsiniz. Masaj sonrasında bebeğinizi emzirebilir siniz. Bebeğiniz bu uygulamalardan sonra 6-7 saat uyuyabilir bu normaldir. Çünkü bebeğiniz banyodan sonra genel olarak açıkır ve yorulur, bu da sonrasındaki uykusunun uzun olmasına yol açar.


Hidroterapiyi yıkamaya yönelik banyo ile karıştırmayın. Yıkama banyosu özel bir bebek sabunu ile iki haftada bir kere uygulanırken hidroterapiyi her gün uyumadan önce yapabilirsiniz.

Hidroterapi için su sıcaklığı maksimum 37 C derece olmalıdır. Ancak hidroterapi sırasında çocuğunuzun hareketleri ne kadar fazla oluyor ise bilin ki vücut sıcaklığı da o kadar artacaktır. Bu nedenle hidroterapi seansını çok hareketli geçiren bebekler için su ısısı 1C ila 2C derece düşürülebilir.

Unutmayın, her bebeğe özel uygulama değişiklik gösterebilir. Bebeğiniz için uygun şartları evinizde sağlayamayacağınızı veya profesyonel biçimde hidroterapi, suda dans veya floating uygulaması ve sonrasında bebeğinize özel masaj eğitiminizi almak için özellikle akşam saatlerinde de hizmet veren bir bebek spa merkezinden randevu alabilirsiniz.


Sağlıkla kalın!

1.295 görüntüleme0 yorum