Korona Virüsten Evde nasıl korunuruz? ( Dr. Evgeny Komarovsky, Pediatrist, 17 Mart 2020)

Güncelleme tarihi: 14 Nis 2020

Evgeny Komarovsky, hayranlarının sorduğu koronavirüs hakkında 25 soruyu yanıtladı.


Cep telefonları

Metal ve plastik, koronavirüsün üzerinde depolandığı şeydir. Bu nedenle, bir elinizle kapıyı açmaya çalışın ve kapı kolundaki mikropların cep telefonunuzda saklanmaması için telefonu diğer elinizle tutun. Ellerinizi yıkamak telefonunuzu dezenfekte etmekten daha kolaydır. Veya bir kulaklık kullanabilirsiniz.

Komarovsky, telefonların periyodik olarak dezenfekte edilmesi gerektiğini belirtti.


Hasta hissedersem nereye gitmeliyim

Genç ve sağlıklıysanız, ancak SARS semptomlarını hissettiyseniz, hastaneye gitmeniz önerilmez ve enfeksiyonu yayma riski vardır. Nefes almakta zorluk çekiyorsanız veya nefes darlığınız varsa hastaneye yatmanız gerekir. Koronavirüs akut solunum yolu viral enfeksiyonu gibi ilerlerse, Komarovsky evde kalmayı ve bol sıvı tüketmeli, odayı nemlendirmeyi ve havalandırmayı, yüksek ateşiniz varsa bir ateş düşürücü kullanmayı önerir: parasetamol veya ibuprofen, tipi ilaçlardan PARASETAMOL'un daha iyi olduğunu söyler, bu nedenle mümkünse ibuprofenden kaçınılmalıdır.


Koronavirüs cinsel yolla bulaşır mı

Cinsel bulaşma kanıtlanmamıştır, ancak yüzünüzle mukoza sıvısına temas etmemeye çalışmalısınız, çünkü koronavirüs öpüşürken sıvıyla geçebilir. Komarovsky, internette yüz yüze temas olmayan pozisyonlar bulmanızı tavsiye etti.

Doktor, kendinizi sınırlamanıza gerek olmadığını ekledi, çünkü karantina doğum oranını artırmak için uygun bir zamandır.


Önleme için sıcak su

Komarovsky, koronavirüsün 38 santigrat derecede öldüğü mitini yok etti. Bu nedenle, önleme için sıcak su içmek işe yaramaz.


(metin çevirmen tarafından çıkarıldı)


Sigara ve koronavirüs

Sigara içmek koronavirüs tedavisini zorlaştırır. Sigara İçmeyin!


Virüsün gerçek tehlikesi

Çoğu insan için virüs tehlikeli değildir, ancak zayıflamış bağışıklık sistemleri, kronik hastalıkları ve yaşlıları olan insanları enfekte edebilir. Korunmaları gerekiyor.


Bir çocuk köye (yazlığa) götürülmeli mi?

Çocuklarda, koronavirüs, kural olarak, hafif bir formda ilerler, bu nedenle onları köyde saklamak mantıklı değildir. Enfeksiyonun akut solunum yolu enfeksiyonu olarak ortaya çıkması muhtemeldir.


Afrika'da neden vaka yok?

Afrika'da, yaşam beklentisi ile ilgili sorunlar ön plandadır. Bu yüzden birkaç yaşlı insan var. Test sistemlerinde de büyük sorunlar var, bu nedenle herkes koronavirüsü belirleyemiyor. Kıtada çok fazla ultraviyole ışık var ve koronavirüs UV ışıkta yaşayamaz.


Vejetaryenlik ve Coronavirus

Bitki bazlı proteinlerle çeşitli tam beslenmeniz varsa, bu herhangi bir şekilde koronavirüsü etkilemez.


Hasta olmadan koronavirüs taşıyıcısı olunur mu?

Evet olabilir. Semptomların başlamasından iki gün önce, bir kişi başkalarına bulaştırır.


Zayıf bağışıklık

Zayıf bir bağışıklık tepkisi prognozu kötüleştirir, ancak bir çocuktan bahsediyorsak, çocukların akciğerleri zayıf bağışıklıkla bile koronavirüse dayanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu gibi durumlarda, sosyal hijyen önlemlerini takip etmeniz gerekir.


İmmünoglobulin yardımcı olur mu

İnsan immünoglobulini, insanların sahip olduğu bir antikor konsantresidir. Bağışıklığı zayıf olan bir kişiye verilebilir. Bununla birlikte, günümüzde insanlar koronavirüs için antikorlara sahip değildir, bu nedenle insan immünoglobulin koronavirüste işe yaramaz.


İnsan yapımı koronavirüs hakkındaki görüşler

Komarovsky, koronavirüsün insanlar tarafından değil evrim tarafından yaratıldığına inanmaktadır.


Soluma ve pulmicort

Komarovsky, nemlendirici cihazı açıp sürekli olarak nemli havayı soluyabiliyorsanız bu günde iki kez buharlı nefes almaktan daha iyidir. Islak mukoza zarları vücudu korur.

Pulmicort hormonal(kortizonlu) bir ilaçtır ve koronavirüs tedavisinde hormonlar işe yaramaz.


Çocuklar karantina sırasında dışarıya çıkabilirler mi?

Çocuklar hemen hemen her şeyi yapabilir, ancak karantina ve tatil arasındaki farkı anlamalısınız. Sınıfta olmak yerine yerine çocuklar başka bir ortama girerse, karantinaya girmenin bir anlamı yoktur.


Rutin aşılama

Rutin aşılara devam edilmesi gerekir, ancak hastanedeki hasta insanları atlayarak doktora gitmeyi garanti edebiliyorsanız yapılmalıdır. Salgın sırasında evde kalmanız ve kızamık aşısının daha sonra yapılabilmesi mantıklıdır.


İnfluenza aşısı koronavirüsü etkiler mi?

Hayır, ancak her iki virüsü bir kerede yakalama olasılığı vardır.


Kızamık aşısı

Çin'de herkes kızamığa karşı aşılanır, ancak koronavirüse yakalandılar.


Bir virüs kanalizasyona yayılabilir mi?

İyi bir kanalizasyon sistemi ile virüs yayılamaz. Lağım taşması durumunda hijyene çok dikkat edin. Komarovsky, sifonu çekmeden önce tuvaletin kapağının kapatılmasını tavsiye etti.


SARS belirtileri olan bir doktora görünmeli miyim

Hafif bir nezlede evde oturmak doğru, çünkü doktorlar ağır hastalarla meşgul olacaklar. Bununla birlikte, durumunuz hakkında doktora bilgi vermelisiniz.


Anne koronavirüs hastasıysa emzirebilir mi?

Virüsün anne sütünde bulunduğuna dair bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, annenin sütü ifade etmesi gerekecektir ve sağlıklı akrabaların bebeği biberondan beslemesi daha iyidir, böylece hasta bebekle doğrudan temas etmez.


Emziremeye ne zaman başlayabilirsiniz?

Sağlıklıysanız ve taburcu olursanız başlayın. Veya karantinadaysanız 14 gün geçmesini bekleyin.


Meyvelerden enfekte olmak mümkün mü

Koronavirüsü olan bir hasta kirli elleriyle bir elmayı tutup size verirse meyveyi çok çok iyi yıkayın


Yakın temas nedir?

Mesafe iki metreden az ve 15 dakikadan fazla kapalı bir alanda bulunmaktır


20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör