Korona Virüsünün topluluklara etkisi Dr. Evgeny Komarovsky (Ukraynalı Pediatri Doktoru)

Güncelleme tarihi: 14 Nis 2020

Popüler doktor Evgeny Komarovsky, bir başka coronavirüs haberi yayınladı. Çocuk doktoruna göre mortalite "büyük ölçüde hangi koşulun inceleneceğine ve hangi test sistemlerinin kalitesine bağlıdır."


(metin çevirmen tarafında çıkarıldı)


Hamile kadınlar ve çocukların korkması gerekmez

Komarovsky, uzmanlar koronavirüs ve grip karşılaştırmasının yanlış olduğunu söylese de, insanların bunu yapmaya devam ettiğini belirtti. Doktor enfeksiyonlar arasındaki farkları listeledi.


İnkübasyon süresi daha kısa olduğu için grip daha hızlı yayılır. Çocuklar yetişkinleri, özellikle yaşlıları enfekte eder. Koronavirüs durumunda, çocuklar daha az hastalanır ve genellikle yetişkinlerden enfekte olur.


Koronavirüs ve grip ile hastalığın sıklıkla ciddi formları vardır. Koronavirüs ile biraz daha sık, ancak veriler test sistemleri tarafından onaylanan tanılara dayanmaktadır ve Komarovsky'nin onlar için birçok sorusu vardır. Çocuk doktoru, bilgilerin açıklığa kavuşturulması gerektiğinden emin.


İnfluenzaya karşı en savunmasız bireyler çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlılardır. Koronavirüs de ise çocukların ve hamile kadınların çok savunmasız olduklarına dair bir kanıt yoktur. Onların durumunda söylenecek söz "az ya da çok güvenli." olmalıdır.

Grip karşı aşılar ve antiviral ilaçlar var. Koronavirüs için kanıtlanmış bir ilaç yoktur.

Ciddi koronavirüs ve grip formlarının belirtileri benzerdir.


İletim mekanizması aynıdır: temas yolu ve hava yoluyla. Koronavirüden grip gibi korunmalıdır.


Koronavirüs ile ilişkili ACE2 proteininin, kardiyovasküler sistemin çalışmasıyla yakından ilişkili olan hücrelerde bulunduğunu ekledi. Akciğerlerde çok sayıda vardır ve kan basıncının düzenlenmesinde rol oynar.


- Bu protein, koronavirüsün hücreye geçişidir. Bu proteinin aktivitesinin bir kişinin yaşı ile yakından ilişkili olduğu ortaya çıktı. Komarovsky, kişi büyüdükçe, aktivitenin artması ve virüsün bir proteine ​​yapışması olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi.


Bu nedenle, ortaya çıktığı gibi, hipertansiyona karşı kullanılan ve bu proteini etkileyen ilaçlar, koronavirüs ile enfeksiyon olasılığını etkileyebilir. Komarovsky, bunun koronavirüsün yaşlı insanlarda neden daha şiddetli olduğunu açıklıyor. Bilim adamları, bu proteinin tedavisinin tedavi yöntemi olacağına inanıyorlar.


Bazıları virüsü toplu olarak yayarken bazıları yaymaz.

- Hasta bir kocanın karısıyla uyuduğu çok sayıda vaka, sarılırlar, aynı bölgede bulunurlar, ancak bir kişi enfekte olmaz. Neden mi? Komarovsky şunu ekledi, bu ACE2 proteininin genetik farklılıklara ve ırksal farklılıklara sahip olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle bazı halklar daha uzun süre hasta olabilirler.


Bilim adamlarına göre, kuluçka süresi 1 ila 14 gün arasında, çoğu zaman yaklaşık beş gündür. Ayrıca, çoğu uzmana göre, yeniden enfeksiyon bir test sistemi hatasıdır. Yani, ilk muayene sırasında hayatta kalan virüsü zamanında tespit etmeyen testler, kişinin sağlıklı olduğuna karar verebilir.


- Hastaların yüzde 80'i hastalıktan çok kolay kurtulur. Yüzde 15'i oksijen gerektirecek ve aynı zamanda iyileşecektir. Yüzde 5'i için gerçek hastaneye yatış, yoğun terapi, entübasyon ve mekanik ventilasyon gerektirecek ”dedi. Komarovsky, karantinaya girilmezse çok sayıda insanın hastalanacağını ve“ sağlık sisteminin çöküşü ”olacağını belirtti.


Komarovsky'ye göre, zaman kazanmak için karantina uygulanır. Herkes için yeterli tıbbi kaynak olması önemlidir ve eğer insanlar aynı anda kitlesel olarak hastalanırlarsa, doktorların için zor olacaktır. Doktor ülke için bulaşıcı hastaneler hazırlamayı teklif etti ve enfekte olanlara evde kalmasını ve odayı havalandırmasını tavsiye etti. Gerekli durumlarda telefonla bir doktora danışın ve kimseye bulaşmayın. Koronavirüsün bağışıklığı kendi kendine görünecektir.


Komarovsky, hastalığın hafif bir formunu hisseden insanların, ciddi komplikasyon olmadan, hastaneye başvurmalarını önermemektedir. Ancak yaşlılar için, enfeksiyon riskini azaltmak adına yazlıktan ayrılmayı veya evde oturmayı önerdi. Doktor, yaşlılara ilaç ve ürün sağlayan gönüllü kuruluşların oluşturulmasını tavsiye eder.


(metin çevirmen tarafında çıkarıldı)


14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör