Ebeveynler Coronavirüs hakkında ne bilmeliler? (Yazar:Hallie Levine, 26 Şubat 2020,New York Times)

En son güncellendiği tarih: 14 Nis 2020

Yeni koronavirüs dünyaya hızla yayılıyor - ve ebeveynler diken üstüne. Dünya çapında 100.000'den fazla kişi hastalandı ve Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde bir salgının başlamasından bu yana en az 4.000 kişi öldü. Onaylanan vakaların çoğu hala Çin'de ana karadayken, virüs o zamandan beri 100'den fazla ülkeye yayıldı, ABD'de yüzlerce onaylanmış vaka ve iki düzineden fazla ölüm bildirildi. ...(aradaki metinler çevirmen tarafından çıkarılmıştır) Salgın, pandemik salgın olma yolunda olduğunu (çevirmen notu: makalenin yayın tarihi sonrasında dünya sağlık örgütü bu durmu PANDEMİK ilan etmiştir), önümüzdeki birkaç haftanın “çok kritik olduğunu, çünkü bu virüsün tutulmaya başlayıp başlamayacağını veya dünya çapında bir dizi yerde serbest kalıp kırılıp yayılmayacağını göreceğiz. .” Ebeveynseniz veya bekliyorsanız endişelenmeniz mi gerekiyor? İşte bilmeniz gerekenler.Ebeveynler endişelenmeli mi? ...(aradaki metinler çevirmen tarafından çıkarılmıştır) İyi haber, Dr. Meissner, çocuklarda vakaların çok nadir olduğunu söyledi. Şubat ayında JAMA'da yayınlanan bir rapora göre, koronavirüs ile enfekte olan çoğu kişi 49 ila 56 yaş arasındaydı. Meissner, “Çocuklar anladığında çok daha hafif semptomları var gibi görünüyor,” dedi. Dr. Mulligan, olayları perspektif içinde tutmak da önemlidir. “Grip çocuklar dahil çok daha fazla Amerikalıyı öldürüyor” dedi. “Grip virüsünün bu koronavirüsten çok daha fazla hastalığa, hastaneye yatışa ve hatta ölüme neden olacağına şüphe yok.”

Ebeveynler bu noktada hangi adımları atmalıdır? Çocuğunuzu soğuk algınlığı veya gripten korumak için alacağınız önlemleri almalısınız. Yeni koronavirüs, “Schaffner benzer şekilde kişiden kişiye kolayca yayıldığını biliyoruz,” dedi. “Ayrıca şimdi virüs bulaşmış ancak henüz semptom göstermeyen insanlardan yayılabileceğini düşünüyoruz. Bunun sık sık meydana gelip gelmediğini bilmiyoruz, ancak olabilir. ” Her zaman olduğu gibi, çocukları en az 20 saniye boyunca ellerini sık sık ve sabun ve suyla yıkaması için teşvik edin. (Alkol bazlı el dezenfektanları faydalı olabilir ancak genellikle sabun ve su kadar etkili değildirler. Çöp vb. kirli bir şeylere dokunmayın. Birisinin öksürdüğünü veya hapşırdığını görürseniz, çocuklarınızı mümkün olduğunca onlardan uzak tutmaya çalışın. Meissner, “Koronavirüslerden kaynaklanan solunum salgılarının altı metreden daha fazla gidemeyeceğine inanıyoruz” dedi.

...(aradaki metinler çevirmen tarafından çıkarılmıştır) Şehrinizde bir salgın varsa, Dr. Schaffner sosyal mesafe denen şeyi denemeniz gerektiğini söyledi. Bu, evde kalmak ve filmlere, spor etkinliklerine ve diğer etkinliklere gitmek yerine TV ile oyalanmak demektir. Okullar en azından geçici olarak kapanabilir ve evden çalışabilen insanlar bunu yapmaya teşvik edilecektir. ...(aradaki metinler çevirmen tarafından çıkarılmıştır)

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör