Bebekliyken coronavirüs: Ne bilmelisiniz? Nasıl hazırlanmalısınız? Karleen Gribble, Nina Jane Chad

En son güncellendiği tarih: 14 Nis 2020

(Çevirmen notu: Bu yazı Avusturalya'da virüsün yayılmasından sonra Avustralya Mandurah Gazetesinde kaleme alınmıştır.)


Anneler, bebeklerinden daha fazla koronavirüs hastalığına yakalanma riski altındadır.

Eğer bir bebeğiniz varsa, özellikle teşhis edilen Avustralyalı bir bebeğin medya raporlarından sonra, koronavirüsü yakalamalarından endişe duyabilirsiniz.


İyi haber şu ki, şimdiye kadarki kanıtlar bebeklerin neredeyse hiç koronavirüsten ciddi şekilde hastalanmamasıdır. Ve enfekte olsa bile, semptomları olmayabilir.


Bununla birlikte, koronavirüs bebekleri başka şekillerde etkileyebilir. Örneğin, sağlık hizmetlerine, tüketim mallarına ve çocuk bakımına erişimde zorluklar olabilir.


Şimdi bu olasılıkları düşünmek ve onlara hazırlanmak, gelebilecekleri yönetmenize yardımcı olabilir.


Sağlık hizmetlerine erişim zor olabilir, ancak yolları vardır

Koronavirüs yaygınlaşırsa, sağlık sistemi bir süre başa çıkmak için mücadele edecektir.


COVID-19 alan kişilerin% 20 kadarının iki hafta veya daha uzun süre hastanede tedavi görmesi gerekir.


Hastaneler ve genel uygulamalar, koronavirüs hastaları tarafından boğulmuş olabilir, bu da bebeğiniz herhangi bir nedenle hastalanırsa sağlık hizmetlerine erişmeyi zorlaştırabilir.


Bunu kabul eden Avustralya hükümeti, yakın zamanda bir doktora veya hemşireye şahsen değil telefonla veya video aramasıyla danışırken yenidoğan ebeveynlerinin toplu faturalandırılması için özel hükümler açıkladı.


Bebeğinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler vardır, böylece tıbbi tedaviye ihtiyaç duymazlar. Onları koruyarak, ciddi hastalıklara karşı daha savunmasız olabilecek insanları da koronavirüsten korursunuz.


Hijyeni düşünün

Yapabileceğiniz ilk şey, kendinize iyi hijyen uygulamaktır. Bu, sık sık ellerinizi yıkamak, olabildiğince başka insanlarla yakın temastan kaçınmak, bükülmüş dirseğinize veya bir dokuya öksürmek veya hapşırmak ve gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmaktır.


Bebekler ne olursa olsun ellerini ağzına soktuğundan, sık sık yüzlerini ve ellerini yıkamak ve dokunabilecekleri yüzeyleri ve nesneleri temizlemek onları herhangi bir enfeksiyondan korumaya yardımcı olacaktır.


Gündüz bakımına ne dersin?

Gündüz bakımına katılan bebeklerin daha sık hastalanması çoğu ebeveyn için sürpriz olmayacaktır.


Çünkü bebekler ve küçük çocuklar olgunlaşmamış bir bağışıklık sistemine sahiptirler, birbirleriyle çok yakın temas halindedirler ve birbirleriyle ağız ve aynı oyuncaklara dokunarak tükürük paylaşabilirler.


Yani, eğer yapabilirseniz, bebeğinizi günlük bakımdan uzak tutun. Bununla birlikte, kullanmanız gerekiyorsa, bebeğinizi günlük bakımdan aldığınız zaman, ellerini ve yüzünü yıkayın, kıyafetlerini değiştirin, sonra kendi ellerinizi yıkayın, o büyük, sıcak kucaklamaya atmadan önce.


Aşıların güncel olduğundan emin olun

Rutin aşılama, bebekleri ve çocukları hastalıktan korumanın en güvenli ve en etkili yoludur.


Bu nedenle, sağlık sistemi koronavirüsle uğraşırken tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyma olasılığını en aza indirmek için çocuğunuzun aşılarını güncel tutun.


Emziriyorsanız

Anne sütü, enfeksiyonu önlemek ve savaşmak için birçok bileşen içerir. Bebeklerin altı aylık oluncaya kadar sadece anne sütü ile beslenmesi ve yaşamlarının ikinci yılına kadar diğer yiyeceklerle emzirmeye devam etmeleri önerilir.


Bebeğiniz altı aydan küçükse ve emziriyorsa, sadece anne sütü sunmak onları çeşitli enfeksiyonlardan korur ve tıbbi tedavi veya hastaneye yatış gereksinimlerini azaltır.


Bebeğiniz emziriyorsa ve formül kullanıyorsa, formül beslemelerini emzirmeyle değiştirmeyi düşünün.


Emzirmeyi tamamen durdurduysanız, isterseniz emzirmeye tekrar başlayabilirsiniz (yardım için ulusal Emzirme Yardım Hattı ile iletişime geçin).


Hala emziren daha büyük bir bebeğiniz veya çocuğunuz varsa, emzirmeyi sürdürmek onları koronavirüs pandemisi geçene kadar diğer hastalıklardan korumaya yardımcı olacaktır.


Formül kullanıyorsanız (evde mama hazırlıyorsanız)

Şişe hazırlama konusunda çok dikkatli olun. Bu, ellerinizi daima sabunla iyice yıkamak, şişeleri iyice yıkamak, her kullanımdan sonra sterilize etmek ve sıcak suyla formül oluşturmak anlamına gelir.


Şişeyi buzdolabında soğutmayı, hafif bir sallamayı ve bebeğinize vermeden önce çok sıcak olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.


Bebek bezleri gibi sarf malzemeleri satın alın

Birçok kişi hastalanırsa tedarik zincirleri bozulabilir. Ve evde kendini izole etmeniz gerekiyorsa alışveriş yapamayabilirsiniz.


Bu olasılığa hazırlanmak için evde iki ila üç hafta size yetecek malzemeniz olması önerilir. Bu süre boyunca bebek bezlerini stoklamayı veya yıkanabilir bebek bezlerini el altında tutmayı düşünün.


Formül besliyorsanız, üç hafta boyunca yeterli bebek maması satın alın, ancak son kullanma tarihlerini kontrol edin.


Anne koronavirüsle etkileşimdeyse?

Anneler, bebeklerinden daha fazla koronavirüs hastalığına yakalanma riski altındadır.


Emziriyorsanız ve enfekte olduysanız, emzirmeye devam etmeniz önerilir. Çünkü virüs anne sütünde bulunmadı.


Bebeğinizle birlikteyken (beslenme dahil) maske takmak, bebeğinizle temas etmeden önce ve sonra ellerinizi yıkamak, yüzeyleri ve herhangi bir besleme ekipmanını temizlemek ve dezenfekte etmek bebeğinizin virüsü sizden yakalamasını önlemeye yardımcı olacaktır.


Hastaneye yatırılır veya bebeğinizden ayrılırsanız, onlar için anne sütü sağabilirsiniz edebilirsiniz.


Büyükanne ve büyükbabaları güvende tutmayı düşünün

Siz veya eşiniz hastalanırsa, bir başkasının bebeğinize veya diğer çocuklara bakım yapması gerekebilir.


Bebekler tükürüklerini bakıcılarıyla paylaşmayı severler ve koronavirüs ile enfekte olabilirler, ancak semptomları yoktur. Böylece enfeksiyonu onlara bakan insanlara kolayca yayabilirler.


Birçok ebeveyn, büyükanne ve büyükbabayı çocuk bakımı konusunda yardım etmeye çağırır. Ne yazık ki, 60 yaşın üzerindeki insanlar ciddi şekilde hastalanma veya koronavirüsten ölme olasılığı en yüksektir.


Bekleme bakıcılarınız 60 yaşın üzerindeyse, şimdi alternatif çocuk bakımı düzenlemeleri yapmayı düşünme zamanı.


Büyükanne ve büyükbabalarla bebeğe bakmaları gerekiyorsa enfeksiyon risklerini nasıl azaltabilecekleri hakkında konuşun.


12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör